Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pniewie

    Szkoła Podstawowa                                                                 Samorządowe Przedszkole nr 2

   im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie                                                    w Pniewie   

Zespół Szkół w Pniewie w dniu 18 maja 2007 roku otrzymał imię ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ.

 

Podczas uroczystości został wręczony sztandar oraz odsłonięto ścianę patrona.

W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Pniewa i okolic oraz zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wiązanek na grobach działaczy Armii Krajowej Edwarda Jakubiaka i Apolinarego Drabczyka. Po oddaniu hołdy tym, którzy walczyli w obronie ojczyzny społeczność uczniowska w asyście wojska wyruszyła do miejscowego kościoła pw. św. Piotra i Pawła w którym odbyła się msza celebrowana przez biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. – Tadeusza Płoski. Po zakończeniu mszy społeczność szkolna i lokalna, zaproszeni goście, kombatanci oraz rodziny ofiar Łapanki w Pniewie przeszli pod znajdujący się nieopodal kościoła Pomnik Obrońców Ojczyzny by uczcić poległych członków ruchu oporu odczytaniem Apelu Poległych i złożeniem wieńców. Apel Poległych prowadziła Asysta Honorowa WP z JW 3791 z Ciechanowa. Nazwiska Poległych Żołnierzy Armii Krajowej odczytał por Dominik Siołek, przy udziale werblistów z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wesołej.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Asystę Honorową WP z JW 3791 z Ciechanowa oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wesołej udali się na teren szkoły. Dalsza część uroczystości nadania imienie miała miejsce na terenie szkolny. Podczas uroczystości przekazano sztandar oraz reprezentacja społeczności uczniowskie złożyła ślubowanie. Fundatorzy wbili gwoździe do sztandaru.

Odsłonięcia Ściany Patrona dokonał biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. – Tadeusza Płoski w asyście Księdza dziekana Wiesława Koska

 i wicedziekana Józefa Gawlika oraz miejscowego proboszcza Adama Staniszewskiego.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek p. Jolanty Kasińskiej, Aleksandry Gajkowskiej, Bożeny Gołębiowskiej, Elżbiety Zacharskiej zaprezentowali wzruszający program artystyczny „Ich znakiem był rajski ptak” poświęcony jest naszej Ojczyźnie, naszym bohaterom AK i wartościom jakie powinny przyświecać każdemu z nas.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan dyrektor szkoły Krzysztof Gierek, podziękował wszystkim za udział i zaprosił do zwiedzania obiektu szkolnego oraz dokonywania wpisów w Kronice Szkoły.